МАКЕДОНИЈА | Квалификации за ЕП 2025

🇲🇰🏀 Машката кошаркарска репрезентација на Македонија го почнува новиот циклус на квалификации, овој за Европското првенство 2025-та.
🇲🇰🏀 Македонија ќе игра во „Х“ групата во која за противници ќе ги има, Литванија, Полска и Естонија
🇲🇰🏀 Имајќи в предвид дека Полска е ко-домаќини на шампионатот, само последно пласираната селекции од оваа група, нема да игра на Еуробаскет 2025
🇲🇰🏀 Натпреварите ќе се играат во три т.н. прозори, февруари и ноември 2024-та и февруари 2025 година

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА
23 фев. 2024 МАКЕДОНИЈА – Естонија 69-74
26 фев. 2024 Полска – МАКЕДОНИЈА 18.00 часот
21 ное. 2024 МАКЕДОНИЈА – Литванија
24 ное. 2024 Литванија – МАКЕДОНИЈА
21 фев. 2025 Естонија – МАКЕДОНИЈА
24 фев. 2025 МАКЕДОНИЈА – Полска

Standings provided by Sofascore

Сите актуелности поврзани со македонската репрезентација можете да ги следите овде во продолжение.

 • 00

  Дена

 • 00

  Часа

 • 00

  Минути

 • 00

  Секунди

Дата

21 Ное 2024

Време

18:00
Категории