Домашна

Водно Санс ги изнамачија Ангели

Кошаркарите на Ангели забележаа победа над Водно Санс во дуелот од второлигашката конкуренција. Во последниот натпревар од 17.коло одигран во Кисела Вода, екипата на Ангели...

МЗТ Скопје го претрпе и третиот пораз во 2024-та

Тешко му оди на шампион МЗТ Скопје Аеродром кога во шпрашање се натпреварите во 2024-та во Првата лига. Аеродромци го претрпеа и третиот пораз...

Маџари и Шкупи ја оправдаа фаворитската улога

Екипите кои претендираат за највисок пласман во Втората кошаркарска лига, Маџари и Шкупи забележаа нови победи. Тие во дуелите со Работнички 2 и Соколи...

Баскет Кам го освои трофејот во Купот на Македонија (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Кошаркарките на Баскет Кам се победнички во годинашното издание на Купот на Македонија. На завршницата одржана во СК „Кале“ во Скопје, Баскет Кам во...

Жаклина Стојановска: Се надевам дека ќе бидеме победници

Екипата на Баскет Кам по четврти пат во низа ќе игра во финалето на кошаркарскиот Куп на Македонија. Кошаркарките од Македонска Каменица кои веќе имаат...

Горан Крстевски: Дојдовме до финалето, предавање нема

екипата на МЗТ Скопје Аеродром против Баскет Кам, ќе го брани трофејот во Купот на Македонија. Во најавата за финалниот турнир, тренерот на аеродромки Горан...

МЗТ Скопје пропушти шанса да му го нанесе првиот пораз на Докузовски и МКК...

Екипата на МКК Куманово предводена од екс селекторот на Македонија, Марин Докузовски ја оствари и 17-тата победа во Втората кошаркарска лига. Како никогаш досега...

МЗТ Скопје и Баскет Кам во „битка“ за трофејот во Купот

Попладнево ќе го добиеме првиот освојувач на трофеј во женската кошарка за тековната сезона. Во СЦ „Кале“ ќе се игра финалето на годинашното издание на...

МКФ ќе организираа семинар за тренери за физичка и кондициска подготовка

Во наредниот период, Македонската кошаркарска федерација ќе обрне особено внимание во делот на физичка/кондициска подготвеност. Во таа насока, како своевиден „прв чекор“, кон едукација на...

Охрид го изненади Еуро Никел

Кошаркарите на Охрид и Чаир ја искористија предноста на домашниот терен и славеа победи во дуелите со Еуро Никел и Гостивар. Охриѓани пред своите...

Арсенал го „торпедира“ Шефилд

Фудбалерите на Арсенал ја оправдаа улогата на фаворит на против последно пласираниот Шефил. Во последниот натпревар од 27.коло Арсенал на гостински терен го „торпедира“ Шефилд...