понеделник, 22 април, 2024

Свет

(ВИДЕО) Франција го обедини олимписката и светската титула

Ракометарките на Франција го освоија шампионскиот трофеј на 36-то Светско првенство.  Во финалето во Хернинг, Французинките го совладаа бранителот на трофејот од пред две години...

(ВИДЕО) Данска подобра од Шведска во дуелот за 3.место на Мундијалот

Данска го освои бронзениот медал на 36-тото Светско првенство за ракометарки. Во „малото финале“ односно дуелот за 3.место, Данска пред својата публика во Херникг ја...

(ВИДЕО) Норвешка ја доби полуфиналната драма сои Данска и се избори за ново финале

Репрезентацијата на Норвешка е првниот финалист на женското Светско првенство за ракометарки.   Во првото полуфинале на Мундијалот, Норвежанките по голема драма ја победија домашната...

Три скандинавски селекции и Франција во битка за медалите на Мундијалот за ракометарки 

на 36-то Светското првенство во ракомет во женска конкуренција, познати се селекции кои останаа во трката за медали. Ова откако ко-домаќинот на шампионатот, ракометарките на...

Швеѓанките ја демолираа Германија и се пласираа во полуфиналето на Мундијалот

Ракометарките на Шведска се третата селекција која обезбеди полуфинале на 36-то Светското првенство во ракомет. Швеѓанките неочекувано лесно и убедливо ја совладаа Германија во четвртфиналето...

Норвежанките лесно преку Холандија во полуфиналето на Мундијалот

Актуелните светски шампиони, ракометарите на Норвешка, очекувано се пласираа во полуфиналето на Светското првенство. Пред својата публика во Трондхајм, Норвежанките во четвртфиналето ја победија Холандија...

Франција е прв полуфиналист на Светското првенство за ракометарки

Ракометарите на Франција се пласираа во полуфиналето на36-тато Светското првенство. Сребрените од претходниот Мундијал на убедлив начин се изборија место за ново полуфинале совладувајќи...

Германците се светски прваци во младинска конкуренција

Младите германски ракометари станаа светски шампиони во конкуренција на играчи до 21 година. „Панцерите“ стигнаа до светското злато пред својата публика во Берлин, откако во...

Зоран Кастратовиќ именуван за нов селектор на националниот тим на Саудиска Арабија

Зоран Кастратовиќ е нов селектор на  машката сениорска репрезентација на Саудиска Арабија. Тој ќе го замини, Данецот Јан Питлик, кој до минатата сезона ја...

Веселин Вујовиќ останува селектор на Иран а ќе има и клупски ангажман

Легендата на светскиот ракомет и миленикот на Комити, Веселин Вујовиќ доби нов договор во Иран. Имено Вујовиќ успешно ја води селекцијата на Иран, па...

Вардарки први обезбедија полуфинале во плејофот

Кошаркарките на Вардар се првите полуфиналистки во плејофот во женска Прва лига. Вардарки беа подобри од својот противник, екипата на Пробаскет и на вториот меч...