среда, 27 септември, 2023

Свет

Македонија 6 места подолу на ФИБА листата

Македонката кошаркарска репрезентација не се прослави летово со својот настап во пред-квалификациите за Олимписките игри. Светот доби нов шампион, на Мундобаскет имаше и неколку изненадувања,...

(ВИДЕО) Германија е нов светски кошаркарски шампион

Кошаркарите на Германија се новите Светски шампони. Во финалето на Мундијалот во Манила, Германија ја победи Србија со 83-77. Првото полувреме мина во израмнета игра. Ниту...

Канада е бронзена на Светското првенство

Канадските кошаркари го освоија бронзениот медал на Светското првенство чија завршница се игра во Манила. Во натпреварот за 3.место по продолжение тие ги совладаа Американците...

Србија или Германија на светскиот кошаркарски трон!?

Во Манила денеска ќе се одиграат последните два натпревари на Светското кошаркарско првенство во машка конкуренција. Светот ќе го добие новиот шампион, откако Шпанија рано...

(ВИДЕО) Германците преку Американците до финалето на Мондобаскет

Кошаркарите на Германија против Србија ќе играат во дуелот за шампионскиот трофеј на Мундобаскет. Ова е епилогот по вториот полуфинален натпревар на Светското првенство. Откако Србија...

(ВИДЕО) Србија е првиот финалист на Светското првенство

Кошаркарите на Србија се првите кои обезбедија пламсна во финалето на Светското првенство. Србија славеше победа над Канада со 95:86 (23 :15, 29:14, 23:24, 20:23)...

Започнува борбата за финалето на Светското првенство

На Светското кошаркарско првенство денеска на програмата се полуфиналните натпревари, по кои ќе дознаеме кои селекции ќе се борат за шампионскиот пехар. Желби за него...

Канада е последниот полуфиналист на Мондобаскет

Репрезентацијата на Канада е последниот патник во полуфиналето на Светското кошаркарско првенство. Канаѓаните не дозволија „балканско“ дерби. Тие во четвртфиналето ја совладаа Словенија со 100-89.  Првото...

Германија е полуфиналист на Светското првенство

Репрезентацијата на Германија е третиот патник во полуфиналето на Светското кошаркарско. Германците остануваат перфектни и по шестиот настап на Мундијалот. Тие во неизвесна завршница ја победија...

Американците лесно преку Италија до полуфинале

Кошаркарите на САД не дозволија ново изненадување и се пласираа во полуфиналето на Светското првенство.  Американците кои пред три дена беа поразени од Литванија, сега...

Ѓорческа ја надмудри Унгарката Јаниоткако спаси четири меч топки

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа по голема борба во меч од втората рунда кој траеше без малку три часа (2 часа и 53 минути)...