понеделник, 15 април, 2024

Свет

Јакимовски и Вашингтон ја завршија сезоната

Македонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски ја заврши сезоната во Универзитетеката кошаркарска американска лига (НЦАА). Јакимовски со неговиот универзитет Вашингтон Стејт, се елиминирани во втората рунда од...

Јакимовски со Воинство во втората рунда на НЦАА плејофот

Македонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски со својата Универзитет Вашингтон Стејт го продолжуваат настапот на НЦАА „мартовското лудило“ Јакимовски и Вапингтон славеа победа над Универзитетот Дрејк со...

Американскиот „Дрим тим“ против Србија, а во групата со Литванија или Италија

Во Цирих вечерва со ждрепка беа одредени групите за кошаркарските турнири на претстојните Летни Олимписки Игри (ЛОИ) во Париз. За разлика од досегашниот систем...

Андреј Јакимовски со Вашингтон до полуфинале

Младиот македонски кошаркар и репрезентативец Андреј Јакимовски подложи со својот одличен настап во Универзитетската (НЦАА) лига. Јакимовски со Вашингтон Стејт Универзитетот ќе игра во...

Јакимовски го предводеше Вашингтон до нова победа

Македонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски одигра одличен натпревар за својата својата екипа Вашингтон Стејт во американската Универзитетска лига (НЦАА). Јакимовски беше прв стрелец во тимот...

Словенија, Хрватска и Грција во еден „кош“ за место на ОИ во Париз

Познати се групите за квалификациски турнир по кои ќе се знаат сите селекции кои ќе настапа на ОИ во Париз.  Нај интересно се очекува да...

Грција, Латвија, Порторико и Шпанија домаќини на квалификациите за Олимпијадата во Париз

Грција, Латвија, Порторико и Шпанија ќе бидат домаќини на кошаркарските квалификациски турнири за Олимписките игри во Париз следната година. Светската кошаркарска федерација (ФИБА), ги одреди...

Андреј Јакимовски за малку до даб-дабл ефект

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Андреј Јакимовски има одличен старт на сезоната во американската Универзитетска лига (НЦАА). Јакимовски и во вториот натпревар за својот Универзитет на Вашингтон...

Антиќ и Георгиевски влегуваат во комисиите на ФИБА

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) добива два члена во натпреварувачките комисии во ФИБА. Претседателот Перо Антиќ и генералниот секретар Владимир Георгиевски, ќе бидат дел од  натпреварувачките...

Македонија 6 места подолу на ФИБА листата

Македонката кошаркарска репрезентација не се прослави летово со својот настап во пред-квалификациите за Олимписките игри. Светот доби нов шампион, на Мундобаскет имаше и неколку изненадувања,...