Евролига

Реал или Панатинакос, кој ќе биде европскиот кошаркарски владетел !?

Екипите на Реал Мадрид и Панатинаикос вечерва во Берлин ќе се борат за шампионскиот трофеј во кошаркарската Евролига. Актуелниот првак Реал ќе го игра своето...

Реал го разнесе Олимпијакос и закажа финале со Панатинаикос

Актуелниот шампион Реал Мадрид ќе го брани трофејот во кошаркарската Евролига. Ова е епилогот по вториот одигран полуфинален натпревар, на завршниот „фајнал-фор“ турнир што...

Панатинаикос е првиот финалист во Евролигата

Грчкиот тим Панатинаикос е првиот што обезбеди пласман во финалето на кошаркарската Евролига. На завршниот „фајнал-фор“ турнир што се игра во Берлин, Панатинаикос го...

Реал го брани трофејот во Евролигата, Фенер, ПАО и Олимпијакос го напаѓаат

Најквалитетното европско клупско кошаркарско натпреварување, Евролига, дога до самиот крај. На програмата е завршниот „фајнал-фор“ турнир на кој четирите најдобри екипи ќе се бранат...

Познати полуфиналните двојки во Евролигата

Грчките екипи Панатинаикос и Олимпијакос го комплетираа списокот на четири тима кои ќе играта на „фајнал-форот“ во Евролигата. Иако се очекуваше шпанското „Ел Класико“...

Калатес е херојот на Фенербахче за пласман на Ф4 во Евролигата

Фенербахче славеше победа против Монако во мајсторката за пласман во Ф4 турнирот во кошаркарската Евролига. Турскиот состав по голема борба која имаше и продолжетоци победи...

Панатинаикос ја доби „мајсторката“ со Макаби

Кошаркарите на Панатинаикос се изборија за место на завршниот „фајнал-фор“ турнир во Евролигата. Во решавачкиот петти натпревар од четвртфиналето, Панатинаикос го совладаа Макаби со...

Монако се избори за „мајсторка“ со Фенербахче

Кошаркарите на Монако славеа победа на гостувањето во Истанбул кај Фенербахче и се избори за решавачки петти натпревар во четвртфиналето од плејофот на Евролигата....

Барселона и Макаби не ја искористија првата „меч“ топка за полуфинале

Екипите на Олимпијакос и Панатинаикос се изборија за „мајсторки“ во четвртфиналната серија во Евролигата. Двете атински екипи ги добија четвртите дуели со своите ривали,...

Фенербахче со голем пресврт и по продолжение до победа над Монако

Екипата на Фенербахче со „брејк“ во Монте Карло ја почна четвртфиналната серија од плејофот во Евролигата. Фенербахче со голем пресврт и по продолжение го...

Стефан Стојчевиќ прво засилување за Пролет

Тинекс Пролет го комплетираше првиот трансфер во пресрет на новата сезона, потпишувајќи двогодишен договор со Стефан Стојчевиќ. Овој перспективен пивот доаѓа од редовите на Алкалоид,...