сабота, 20 април, 2024

НБА

Комплетирани двојките за конференциските четвртфиналиња во НБА плејофот

Познати се последните две екипи што обезбедија пласман во плејофот на НБА лигата, кој започнува вечерва со два натпревари. Тоа се тимовите на Њу...

Филаделфија избори плејоф, а Атланта ја заврши сезоната

За првата рунда од НБА плејофот, конференциските четвртфиналиња, останува само уште едно слободно место, осмото на Истокот. Ова откако ноќеска беа одиграни двата плеј-ин...

Лејкерси се изборија за четвртфинале, а Голден Стејт за заврши сезоната

Се одиграат првите два натпревари од разигрувањето, односно плеј-инот во НБА лигата. По нив сезоната заврши за тимот на Голден Стејт, а ЛА Лејкерс...

Познат распоредот за разигрувањето во Источната конференција на НБА плејофот

Победата на Њу Јорк во дуелот со Чикаго донесе мала промена во конечниот поредок на табелата во Источната конфедерација на НБА лигата. „Никси“ го...

Дончиќ против Каваи во четвртфиналето на НБА плејофот

Со одигрувањето на петнаесет последните натпревари од регуларниот дел на сезоната, познат е конечниот пласманот на екипите во НБА лигата. Со тоа формирани се...

НБА лига: Вечерва од 19 и 21.30 часот ќе се играат последните натпревари

Последниот ден од регуларниот дел на сезоната во НБА лигата носи дури 15 натпревари. Познати се сите 20 екипи кои ќе настапуваат во разигрувањето....

Трката за „МВП“ меѓу Дончиќ и Јокиќ почнува на социјалните мрежи

Полека наближува крајот на регуларниот дел на сезоната во НБА лигата, а со тоа и се почестите прогнози кои играл ќе го понесе признанието...

Бадијала „трипл-дабл“ кога Јокиќ промаши шут за победа

Само пет натпревари ноќеска беа одиграни во НБА лигата. Најнеизвесниот беше оној во Лос Анџелес каде гостуваше шампионот Денвер, а Клиперси излегоа како победници со...

Јокиќ и Дончиќ пак си поигруваа со противниците, Леброн броеше до 40 поени

Од НБА лигата ги издвојуваме новите брилијанти настапи на Никола Јокиќ и Лука Дончиќ. Србинот, Јокиќ со нов трипл-дабл, вкупно 23-ти оваа сезонава го предводеше...

Денвер го загуби дербито, Далас славеше кај Сакраменто

Дури 12 натпревари ноќеска беа одиграни во НБА лигата. Дербито се одигра во Денвер каде шампонот загуби од Минесота со 111:98. Овојпан Никола Јокиќ...

Вардар го доби дербито со Куманово

Куманово го пречека тимот на Вардар во дербито на 20-тото колото во женската ракометна Супер лига. Во него, вардарки славеа триумф со 31:26. Екипата на...