недела, 14 април, 2024
Почетна Спорт+ Зимски спортови

Зимски спортови

Лара Гут-Бехрами најбрза на велеслаломот

Лара Гут-Бехрами е победничка на велеслаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање. Швајцарката, оствари најбрзо време на патеката во италијанскиот ски-центар Кронплац. До...

Давид Торевски го заокружи симболичен настап на Зимските младински ОИ

Симболичен настап на македонските претставници, на Зимски младински олимписки игри што се одржуваат во Гангвон, Јужна Кореја. Македонија на замина со четворица претставници. Во денешната...

Македонските биатлонци со симболичен настап на Зимските младински ОИ

Симболичен настап на македонските нордијци, на Зимски младински олимписки игри што се одржуваат во Гангвон, Јужна Кореја. На денешната спринт трка на 7,5 км. Благојче...

Македонија со четворица спортисти на Зимски младински ОИ

Во периодот од 19 јануари до 1 февруари година во Гангвон, Кореја ќе се одржат 4-тите Зимски младински олимписки игри. На игрите ќе настапи...

(ВИДЕО) Австриецот, Фелер победи на слаломот во Аделбоден

Мануел Фелер беше најбрз на слаломот во швајцарскиот ски-центар Аделбоден. До својата само четврта победа во кариерата Австриецот стигна во вкупно време 1:52.62, минути. Тоа беше...

Петра Влхова трет пат најдобра на слаломот во Крањска Гора

Трета година во низа Петра Влхова е победничка на слаломот во словенечкиот ски-центар Крајњска Гора. Во отсуство на Американката, Миела Џифрин, словачката скијачка со сигурен...

(ВИДЕО) Одермат ги израдува Швајцарците со победа во Аделбоден

На задоволство на домашната публика, Марко Одермат беше најбрз на велеслаломот во швајцарскиот ски-центар Аделбоден. До својата петта победа сезонава во Светскиот куп Одермат стигна...

Канаѓанката, Грание ја изненади конкуренцијата

Велеслаломската патека во Крањска Гора и лежи Валери Грение. Канаѓанката ја изненади конкуренцијата и победи на денешната трка во словенечкиот ски-центар. Таа оствари најбрзо вкупно време...

На радост на Австријците, Јан Херл најдобар во Инсбрук

Јан Херл победи на третиот натпревар од 72-то издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“. На задоволство на домашната публика, Авсртиецот, собра најмногу бодови од судиите...

Анже Ланишек победник во Гармиш Партенкирхен

Анже Ланишек е победник на втората од четирите „станици“ во на новогодишната турнеја „Четири скокалници“.  Словенецот, до триумфот во Гармиш Партенкирхен, дојде со скоковите од...

Пелистер закажа полуфинале со Работнички

Кошаркарите на Пелистер се пласираа во полуфинале на плејофот во Првата лига. Ова откако битолчани вечерва во Кавадарци го совладаа Еуро Никел со 79:69...