среда, 27 септември, 2023
Почетна Кошарка Репрезентација

Репрезентација

Александар Ашаданов: Уште на првиот натпревар во Португалија ќе бркаме победа

Женска кошаркарска селекција ги доби противници во квалификациите за Европското првенство 2025 година. Македонија е дел од групата „Г“ во која се уште првиот фаворит...

Македонските кошаркарки го дознаа противничките во квалификациите за ЕП

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија ќе игра во „Г“ групата во квалификациите за Европското првенство 2025-та. На денешната жрепка, Македонија беше извлечена во оваа група,...

Бадијала го имаме најдобриот стрелец кога претрпевме три убедливи порази

Мала утеха за неуспехот на македонските кошаркари во пред-квалификациите за ОИ во Париз, е настапот Ти Џеј Шорц. Македонскиот репрезентативец, Шорц, заедно со Босанецот Џанан...

Селекторот Јончевски делумно реален во анализата по неуспехот во Талин

Македонската машка сениорска репрезентација, неславно го заврши својот втор настап во квалификациите за Олимписките игри. Македонија претрпе три убедливи порази на турнирот во Талин. Црвено-жолтите...

(ВИДЕО) Ништо ново, македонските кошаркари со трет убедлив пораз во Талин

Со три убедливи порази на исто толку натпревари македонските кошаркари го заврши неславно настапот во пред-квалификациите за ОИ во Париз. И во последниот натпревар на...

Кошаркарите против Чешка ќе ја спасуваат честа

Машката сениорска репрезентација на Македонија попладнево ќе го одигра последниот натпревар во олимписките пред-квалификации. Двата убедливи порази (Израел -21 и Естонија -24), веќе ги отпишаа...

Естонците ни се „судбина“ – Отвораме со нив во евро-квалификациите

Македонската сениорската кошаркарска репрезентација неодамна ги дозна противниците во квалификациите за Европското првенство 2025-та. Денеска пак ФИБА ги одреди термините и распоредот на одигрување...

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Ново очајно издание на македонските кошаркари

И второ очајно издание на кошаркарските сениори на претквалификацискиот турнир во Талин за пласман на ЛОИ во Париз 2024 година. Избраниците на селекторот Јончевски...

Естонија можност за поправен на македонските кошаркари

Македонските кошаркари попладнево ќе го одиграат вториот натпревар во пред-квалификациите за ОИ во Париз. По вчерашниот убедлив пораз од Израел со 21 разлика (65-86), денеска...

(ВИДЕО-ГАЛЕРИЈА) Неочекуван висок пораз на сениорите од Израел за пласман на ОИ 2024

И втор пораз денеска од Израел за кошаркарите на Македонија. Сениорите очекувано загубија и тоа високо со 86-65 на претквалификацискиот турнир за Олимписките игри...

Ѓорческа ја надмудри Унгарката Јаниоткако спаси четири меч топки

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа по голема борба во меч од втората рунда кој траеше без малку три часа (2 часа и 53 минути)...