среда, 27 септември, 2023
Почетна Кошарка

Кошарка

Работнички со убедлива победа над ТФТ

Екипата на Работнички со победа ја започна новата сезона во Првата машка македонска лига.  Во премиерниот натпревар, тимот на Работнички славеше над ТФТ со 73-56...

Чаир има цел „ТОП 8“ во Првата лига

Откако минатата сезона го имаа своето деби во прволигашката конкуренција годинава чаирчани со искуство повеќе влегуваат во новата сезона.  Екипата на Чаир, лани беше во...

ТФТ и во новата сеона влегува со свои амбиции

Ако првите две сезони беше изненадување, во пристојната од екипата на ТФТ се очекува да биде дел од тимовите кои ќе претендираат за трофеи...

Дамјан Стојановски: Да ги оствариме домашните цели но и да се вратиме во АБА1

Двојна „круна“ во мак-баскетот и враќање во прволигашката АБА конкуренција се приоритетите за МЗТ Скопје Аеродром во новата сезона. Капитенот Дамјан Стојановски смета дека најважно...

Васко Атанасов: Фаворит сте на хартија, но тоа секогаш не успева

Како и изминатите така и во претходната сезона МЗТ Скопје Аеродром е главен фаворит за трофеите во мак-баскетот. Сино-белите ќе ги бранат шампионскиот и трофејот...

Тодор Гечевски се врати во Работнички

На неколку часа пред првиот натпревар во новата сезона, КК Работнички на го претстави новиот Спортскиот директор. Станува збор за македонската легенда Тодор Гечевски, кој се...

Денеска започнува новата сезона во мак-баскетот

Нешто порано од предвиденото, денеска со два натпревари започнува новата сезона во машката кошаркарска Прва лига. Работнички и Феникс ќе играат во ФИБА Еврокупот, па...

Работнички има нов македонски репрезентативец

Македонскиот репрезентативец Кристијан Николов е новото име во тимот на Работички. Николов кој минатата сезона настапуваше во турското првенство, е на списокот на играчи со...

(ФОТО) Муцунски и Лучиќ веруваат дека ова почеток на долгата соработка

МЗТ Скопје Аеродром и телекомуникациската компанија МТЕЛ потпишаа договор за едно годишна соработка. Сепак, Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски како и Генералниот директор на Телеком...

(ФОТО) МЗТ Скопје и МТЕЛ ја официјализираа соработката

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром добива нов партнер.  Станува збор за српската телекомуникациска компанија МТЕЛ, која работи и во Македонија.  Денеска двете страни ја официјализираа...

Александар Јовиќ: Прашање е на време кога ќе ја оствариме првата...

Македонскиот првак Еурофарм Пелистер го претрпе третиот пораз во Лигата на шампионите. Иако загубија од големиот фаворит Кил, сепак пелистерци не разочараа со играта. Тренерот Александар...