понеделник, 22 април, 2024

СП 2023

„Идеалниот тим“ на Светското ракометно првенство

Данецот, Гидсел е најдобар стрелец и МВП Светското ракометно првенство е зад нас. Данска е старо-новиот шампион, но Данците испиша историја освојувајќи ја третата во...

Данска до трета светска титула во серија

Данските ракометари стигнаа до третата титула светски првак откако во финалето во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29 (16:15). Данска претходните две титули на...

Бронзениот медал за Шпанија

Репрезентацијата на Шпанија го освои бронзениот медал откако во „малото финале“ го совлада европскиот првак Шведска со 39:36 (15:19). Ова за „црвената фурија“ е...

Трето големо финале за Начевски и Николов

По Европското и Олимписките игри ќе судат и Мундијалско финале Најдобрата македонска ракометна судиска двојка, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ужива голема доверба кај Светската...

Ново финале на Светско: Данска – Франција

Последен ден на Светското првенство во ракомет и последни четири натпревари. Секако сите светла се насочени кон големото финале меѓу Данска и Франција што...

Франција се избори за ново финале, Шведска ќе игра за бронза

Олимпискиот првак Франција го надигра европскиот шампион и домаќин на првенството Шведска со (31:26) и со тоа спречи реприза на финалето од последното Светско...

Ново финале за Данска и чекор до трета титула во серија

Ракометарите на Данска се првите финалисти на Светското првенство откако во првото полуфинале во Гдањск ја победија селекцијата на Шпанија со 26:23 (15:10). Ова...

Франција и Шведска се изборија за полуфинале

Олимпискиот првак Франција и европскиот првак Шведска се изборија за полуфиналето на Светското првенство откако во вечерашните дуели ги совладаа Германија односно Египет. Домаќинот...

Шпанија по продолженија ја совлада Норвешка, Данска чекори кон ново финале

Репрезентациите на Шпанија и на Данска ќе играат во полуфиналето на Светското првенство во рамокет откако во четвртфиналните дуели ги совладаа Норвешка односно Унгарија. Шпанија...

Македонија го освои 27.место откако ја совлада Ј.Кореја

Во натпреварот за пласман Македонија ја победи Јужна КОреја со 36:33 (20:19) и со тоа Македонија го освои 27.место со три победи и четири...

Стримичанки со реакција по финалната серија со Работнички

Женското одбојкарско првенство на Македонија е зад нас. Заврши со триумф на старо-новите шампионки одбојкарките на Работниллки Скопје. Тие во финалето со 3:0 во победи...