понеделник, 17 јуни, 2024
Почетна Спорт+ Ватерполо

Ватерполо

Шпанија ја освои бронзата на СП во ватерполо

Европскиот шампион Шпанија го освои бронзениот медал на Светското првенство во ватерполо. Шпанците во утешниот натпревар за 3.место на Мундијалот во Доха ја совладаа...

Хрватска по пенали ја совлада Франција за финале на Мундијалот

Хрватските ватерполисти по четврти пат во историјата се пласираа во финалето на Светското првенство.  На Мундијалот во Доха, Хрватска во полуфиналето по подоброто изведување на...

Италија е првиот финалист на СП во ватерполо

Ватерполистите на Италија се пласираа во финалето на Светското првенство во водени спортови што се одржува во Доха. Во првиот полуфинален меч, Азурите ја совладаа...

Франција го елиминира шампионот Унгарија

Репрезентацијата на Франција е последниот патник во полуфиналето на Светското првенство во ватерполо. На Мундијалот во водени спортови што се одржува во Доха, Французите...

Шпанија е новиот Европски шампион во ватерполо

Шпанските ватерполисти за првпат во историјата ја освоија титулата Европски шампион. Ова откако во финалето во Загреб, Шпанците го совладаа бранителот на трофејот и...

Хрватска против Шпанија ја брани европската шампионска титула

Покрај ракометот на Стариот континент актуелно е уште едно големо натпреварување. Имено во Загреб, е последен ден на Европското ватерполо првенство, по кој ќе ги...

Хрватска ќе се бори за ново европско злато

на задоволство на домашната публика, репрезентацијата на Хрватска е вториот финалист Европското ватерполо првенство. Во Загреб, во вториот полуфинален меч на шампионатот, Хрватите ја...

Шпанија е прв финалист на Европското ватерполо првенство

Ватерполистите на Шпанија ќе се борат за златниот медал на Европското првенство што се одржува во Хрватска. Во првиот меч од полуфиналната рунда, чија...

Познати се полуфиналистите на Европското ватерполо првенство

Со одигрувањето на натпреварите од четвртфиналето, познати се полуфиналните парови на Европското ватерполо првенство. Шампионатот по вторпат во низа се одржува во Хрватска, а...

Србија го елиминира светскиот шампион Италија

Ватерполистите на Србија и Грција ќе играат во полуфиналето на Светското првенство во Јапонија. Ова е епилогот по првите два четвртфинални дуели на Мундијалот во...