понеделник, 4 март, 2024

Тенис

Ѓорческа бележи пад од шест места за на ранг-листата на ВТА

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа има пад за шест места на денешното рангирање на ВТА листата. Лина се наоѓа на 241-то место со 312...

Минимални промени за македонските тенисери на АТП ранг-листата

Најдобро рангираниот македонски тенисер на АТП ранг листата Калин Ивановски. Тој оваа недела има скок за едно место и се наоѓа на 360.то место...

Најдобрата светска тенисерка Швјонтек ги покажа фудбалските способности

Полската тенисерка Ига Швјонтек и понатаму е на врвот ВТА листата. Полјачката сега има 10.105 поени, а зад неа е победничката на Австралија плен...

Новак Ѓоковиќ по пет години се враќа на Индијан Велс од првата позиција на...

Понеделнички вообичаено се објавуваат најновите тениски рангирања, така е и денеска. На машката, АТП ранг листа, без промени барен што се однесува до врвон,...

Ѓорческа не ја мина втората „пречка“ во Трнава

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во четвртфиналето на ИТФ фјучрс турнирот во W50 Трнава што се игра за награден фонд од 40.000...

Ѓорческа победи на стартот во Трнава

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа со победа го почна ИТФ фјучрсот во Трнава што се игра за награден фонд од 40.000 долари. Ѓорческа во мечот...

Ѓорческа останува на истата позиција на ВТА, но и Швонтек и натаму прва

Најдобро рангираната македонска тенисерка на најновата ранг листа нема промена во рангот, а има и ист број поени како и претходната недела. Таа се наоѓа...

Ѓоковиќ на врвот, Ивановски со нов пад на АТП листата

Понеделнички вообичаено се објавуваат најновите тениски рангирања. Но, на ТАП листата ништо ново во ТОП-10. Лидер веќе 414-та недела по ред е Новак Ѓоковиќ....

Ѓоковиќ и натаму лидер на АТП листата

По овој пораз Милан остана на третото место на табелата, но сега има 11 бодови помалку од лидерот Интер, а два од Јувентус. Понеделнички вообичаено...

Ѓорческа има скок на ВТА листата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа има за четири места подобар ранг од претходната недела на ВТА листата и се наоѓа на 235.то место. Таа...

Алегри поразот од Наполи го препиша на „неискуството“

Екипата на Јувентус претрпе пораз (1:2) од Наполи во дербито од 27.,коло на Серија А. Тренерот на „Старата дама“, Масимилијано Алегри, причината за синоќешниот пораз...