среда, 27 септември, 2023
Почетна Спорт+

Спорт+

Скопскиот маратон в недела со преку 11.000 учесници

Се наближува новото издание на најмасовната атлетска манифестација во нашата земја 19-тото издание на „Скопскиот маратон“. В недела низ улиците на главниот град, повторно ќе...

Лина Ѓорческа две места подобро, Стоилковска на исто

Двете македонски тенисерки Лина Ѓорческа и Магдалена Стоилковска и оваа недела се единствените со ранг на ВТА листата . Ѓорческа има напредок за две места...

Новак Ѓоковиќ ја почна 392-та недела на првото место на АТП листата

Понеделнички вообичаено се објавуваат најновите тенисеки рангирања. Првото место и оваа недела му припаѓа и на Новак Ѓоковиќ. Србинот ја почна 392-та недела како лидер...

(ВИДЕО) Познати шест патници на олимпискиот женски одбојкарски турнир

Одбојкарките на Србија доживеаја пораз кој не боли од домаќинот на турнирот Кина со 3-1 во сетови. Но, и покрај поразот тие на крајот се...

(ВИДЕО) Марко Безеки славеше на историската прва трка за ГН на Индија

Италијанецот Марко Безеки е победник на првата историска Мото ГП трка што се возеше во Индија на патеката Буда. Пуленот на легендарниот Валентино Роси...

Верстапен до нова победа, Ред Бул до титулата

Актуелниот првак Макс Ветстапен ја оствари 13-тата победа сезонава во Формула 1 шампионатот.  Холанѓанецот повторно им се врати на победите, откако утринава беше најбрз на...

(ВИДЕО) Мартин донесе нова спринт победа за Прамак Дукати во Индија

Шпанецот Хорхе Мартин од Прамак Дукати победи на првата спринт трка на патеката „Буда“ во Индија. Мартин славеше пред шампионот Франческо Бањаја и повратникот на...

(ВИДЕО) Одбојкарките на Србија на чекор од пласман на Олимпијадата во Париз

Одбојкарките на Србија остварија нова победа на квалификацискиот турнир за Олимписките игри 2024 во Париз. Избраниците на Џовани Гуидети вчера неочекувано беа поразени со 3-1...

Макс Верстапен ќе стартува од пол позицијата на легендарната Сузука во Јапонија

Нова пол позиција за актуелниот лидер, возачот на Ред Бул, Макс Верстапен на патеката Сузука за ГН на Јапонија. За Верстапен кој немаше конкуренција денеска...

(ВИДЕО) Пол позиција за Безеки на индиското гранд при

Марко Безеки од ВР46 тимот на на Дукати утре ќе стартува од пол-позицијата на 13-тата трка од Мото ГП шампионатот што ќе се вози...

Еурофарм Пелистер домаќин на гигантот Кил

Ракометарите на македонскиот првак Еурофарм Пелистер попладнево ќе го играат третиот натпревар во Лигата на шампионите. Во Битола, гостува европскиот гигант Кил. Јасно е дека германскиот...