АБА лига

Црвена Звезда со „метла“ за Партизан до титула во АБА лигата (ВИДЕО)

Екипата на Црвена Звезда е шампион во АБА кошаркарската лига за сезоната 2023/2024. Црвено-белите со максимални 3:0 во победи ја добија финалната серија против...

Црвена Звезда на чекор до титулата во АБА лигата

Екипата на Црвена Звезда ја дели една победа до одвојување на шампионската титула во кошаркарската АБА лига. Црвено-белите по втор пат го совладаа лутиот...

Срамен дебакл на МЗТ Скопје Аеродром

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром претрпе срамен пораз во реванш полуфиналниот натпревар со Спартак во АБА2 лигата. Предводени од тренерот Васко Атанасов, неговите избраници...

МЗТ Скопје на тежок „испит“ во Суботица

Македонскиот шампон МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го игра можеби еден од најважните натпревари сезонава. Аеродромци во Суботица против Спартак ќе го играат реванш...

МЗТ Скопје поразен од Спартак во првиот полуфинален дуел во АБА2

Македонскиот шамион МЗТ Скопје Аеродром е поразен од Спартак во првиот полуфинален натпревар од плејофот на АБА2 лигата. Аеродромци пред своите навивачи во „Јане...

МЗТ Скопје очекува голема поддршка во првиот полуфинален меч со Спартак

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром ја продолжува битката во АБА2 лигата. Аеродромци се домаќини на Спартак Суботица во првиот од двата натпревари од...

Потврден терминот за натпреварот МЗТ Скопје – Спартак во АБА2 плејофот

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје аеродром го очекува двомеч со екипата на Спартак. Поради претстојните претседателски избори во Македонија, закажани за во среда, одигрувањето...

МЗТ Скопје обезбеди полуфинале во АБА2 лигата

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром се пласира во полуфиналето на АБА2 лигата. Во реванш полуфиналниот натпревар со Широки Бријег, аеродромци беа поразени до 70-68,...

МЗТ Скопје по „заверка“ на полуфиналето во АБА2

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го игра реванш дуелот од четвртфиналето во АБА2 лигата. Аеродромцо кај Широки Бријег отпатуваа со 16 поени...

МЗТ Скопје во последната четвртина го „скрши“ Широки Бриејг

Македонскиот шампион МЗТ Скопје оствари важна победа над Широки Бриејг со 85-69. Во првиот четвртфинален дуел од плејофот, МЗТ Скопје славеше со убедливи 16...

Стефан Стојчевиќ прво засилување за Пролет

Тинекс Пролет го комплетираше првиот трансфер во пресрет на новата сезона, потпишувајќи двогодишен договор со Стефан Стојчевиќ. Овој перспективен пивот доаѓа од редовите на Алкалоид,...