Европа

Димитријевиќ повторно брилијантен, за нова победа на Уникс

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ продолжува со фантастичните настапи. Популарниот Нено кој ја предводеше Македонија во евро-квалификациите, сега одигра брилијантно и во дресот на Уникс...

Естонија славеше над Литванија и е прва во групата со Македонија

Репрезентацијата на Естонија ја забележа и втората победа во квалификациите за евробаскетот 2025-та. Откако во петокот ја совладаа Македонија во Скопје, денеска Естонците пред...

Литванија со победа над Полска ги почна квалификациите за Евробаскет 2025

Репрезентацијата на Литванија со победа ги почна квалификациите за Европското кошаркарско првенство 2025-та. Во воведниот натпревар од „Х“ групата во која игра и Македонија, вечерва...

Рубин Стефанов сам го реши „големиот“ Виртус Болоња

Младиот македонски кошаркар, Рубин Стефанов одигра уште еден брилијантен натпревар за својата италијанска екипа Унибаскет Ланчијано. Стефанов „сам“ ја победи фаворизираната екипа на Виртус...

Димитриевиќ ја доби „македонско-руската“ пресметка со Рајковиќ

Во кошаркарската ВТБ лига попладнево се одигра големото дерби меѓу московска ЦСКА и Уникс Казан. Македонската пресметка во руското дерби му припадна на Ненад...

„Луда“ тројка од своја половина го спаси Фенербахче од срамен пораз (ВИДЕО)

Малку недостасуваше екипата на Фенербахче да претрпе пораз од Бахчешехир во дуел од 18.коло на турскиот кошаркарски шампионат. Фаворитот се мачеше во текот на...

Мурсија го искористи заморот и му го нанесе вториот пораз на Реал во шпанската...

Амбициозниот состав на Мурсија, го направи најголемото изненадување во Шпанската кошаркарска лига во ова 18 коло. Тие на свој паркет го совладаа Реал Мадрид со...

Кристијан Николов повторо во Турција

Македонскиот репрезентативец Кристијан Николов по практа кауза се враќа во турското кошаркарско првенство. Николов кој сезоната ја започна како играч на Работнички по краткиот...

(ВИДЕО) Интер се спаси од срам во дуелот со Верона

Водечката екипа во Серија А, Интер среќно стигна до трите бода во дуелот со Верона која е на 18.место на табелата. На натпреварот од...

Поранешниот македонски селектор замина од Хапоелн Ерусалим

Хапоел од Ерусалим го ја прекина соработката со поранешниот македонски селектор Александар Џикиќ. По година и пол од престојот на Џикиќ во Ерусалим, двете страни...

Вардар немоќен во Тетово, во Кратово и Чаир „нули“, еврогол на...

Во Првата македонска фудбалска лига, попладнево беа одиграни сите натпревари од 21-то коло. Два дуели го понесоа приматот дерби. Во Тетово, Шкендија го...