ЕП 2024

По голема борба и продолжение Франција нов европски шампион

Ракометната репрезентација на Франција е нов европски шампион откако во финалето на Европското првенство во Келн по продолжение ја совлада Данска (светски првак) со...

„Двојна“ победа за Шведска – бронза и пласман на Олимписки игри

Репрезентацијата на Шведска го освои бронзениот медал на Европското ракометно првенство во Германија откако во дуелот за 3.то место го совлада домаќинот на шампионатот...

Шест нации се претставени во „Ол-стар“ тим на ЕУРО 2024

Во пресрет на завршниот натпревар (финалето) на Европското ракометно првенство, ЕХФ го објави најдобриот тим на шампионатот. Само двајца играчи во „Ол-стар тимот“ беа...

Франција или Данска до титулата Европски шампион

Последен ден на Европското ракометно првенство во машка конкуренција што се одржува во Германија. Денеска ќе го добиеме новиот европски шампион, имајќи в предвид дека...

Светскиот првак Данска се избори за финале

Репрезентацијата на Данска, е вториот финалист на Европското првенство за ракометари што се одржува токму во оваа земја. Во второто полуфинале актуелниот светски прваци...

Франција по голема драма и продолжение до финале на Еуро 2024

Репрезентацијата на Франција е првиот финалист на Европското првенство за ракометари во Германија. Во првото полуфинале, олимписки првак Франција по голема драма и продолженија...

Денеска битка за финале на Европското ракометно првенство

По ден пауза продолжуваат возбудувањата на Европското ракометно првенство во машка конкуренција во Германија. Денеска на програмата се полуфиналните натпревари по кои ќе знаеме кои...

Французите со победа го потврдија пласманот на Германија во полуфиналето

Ракометарите на Франција победнички го потврдија 1.место во групата 1 на Европскиот шампионат, но со тоа и пласманот на Германија во полуфиналето. Актуелниот олимписки...

Исланд со победа над Австрија останува во игра за третото место

Ракометарите на Исланд славеа победа против Австрија во првиот денешен натпревар од група 1 на Европскиот шампионат. Исланѓаните славеа пирова победа со 26-24, со...

Битка за последното место во полуфиналето на Европското првенство

Останува само уште едно слободно место за полуфиналето на Европското првенство за ракометари што се одржува во Германија. Данска, Шведска и Франција веќе си...