сабота, 20 април, 2024

Пливање

Скопје домаќин на пливачкиот „Куп на Мултинации“

После долго време Скопје и Македонија се домаќини на едно големо пливачко натпреварување.Во Скопје викендов (6 и 7 април) ќе се одржи „Купот на...

Никола Ѓуретановиќ го имаше вториот настап на СП во Доха

На Светското првенство во водени спортови во Доха, утринава својот втор настап го имаше македонскиот пливач Никола Ѓуретановиќ. 16-годишиот Ѓуретановиќ настапи во првата квалификациска трка...

Ева Петровска далеку под очекувањата (ВИДЕО)

На Светското првенство во водени спортови што се одржува во Доха утринава својот втор настап го имаше Ева Петровска. Таа настапи во првата квалификациска...

Ева Петровска и Никола Ѓуретановиќ го имаа првиот настап на СП во пливање (ВИДЕО)

На Светското првенство о водени спортови утрина своите први настапи ги имаа македонските пливачи. Ева Петровска и Никола Ѓуретановиќ настапија во квалификациските трки на 400...

Македонија со двајца претставници на СП во водени спортови

Во Доха, Катар започна Светското првенство во водени спортови. На пливачкиот Мундијал, Македонија ќе биде претставувана со двајца натпреварувачи. Ева Петровска и Никола Ѓуретановиќ...

Евгениј Поп Ацев влегува во куќа на славните во маратонското пливање

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев ќе биде примен во Меѓународната куќа на славните во маратонско пливање (IMSHOF). По Аацев ќе биде дел од почесната класа...

Стружани конечно го добија во функција затворениот базен

Стружани конечно го добија во функција затворениот базен. Деценискиот сон на стружани стана реалност. Стружани повторно ќе може да пливаат, а тоа да не биде...

(ВИДЕО) Струшкиот базен подготвен за првите пливачи

Стружани повторно ќе може да пливаат, а тоа да не биде само во летниот период.  Имено, деценискиот сон на стружани станува реалност, наскоро ќе стане...

Пливачка федерација: Маленко нема легитимитет и лажно се претставува

Македонската пливачка федерација излезе со соопштение до јавноста во кое уште еднаш се потенцира дека Алаксандар Маленко нема легитимитет да се претставува како нејзин...

Со нов рекорд Италијанецот, Окипинти победи на Охридскиот маратон

Италијанскиот пливач Алесио Окипинти е победник на 36-тиот Охридски пливачки маратон. Тој патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид ја исплива за 4:53:14...

Македонскиот боксер Исени на чекор до медал на ЕП во Белград...

Македонскиот боксер Арјан Исени го дели уште една победа од медал на Европскиот шампионот што се одржува во Белград. Исени кој настапува во категоријата...