среда, 27 септември, 2023
Почетна Спорт+ Олимпизам

Олимпизам

МОК промовира „Златен денар за златен медал на македонските спортисти“

Македонскиот олимписки комитет (МОК) на редовното годишно Собрание одржано синоќа, во хотел „Лимак“, Претседателот Даниел Димевски го промовираше проектот „Златен денар за златен медал...

6ти Април – Меѓународен ден на спортот за развој и мир 

Во првата скопска гимназија СУГС „Јосип Броз Тито“,  денеска Македонскиот олимписки комитет (МОК) го одбележа 6-ти Април „Меѓународниот ден на спортот за развој и...

Претседателот на МОК, Димевски дел од Координативната комисија за Европските игри 2023

Претстојното лето во Краков, Полска ќе се одржат Европските игри, на кои и нашата земја ќе има свои претставници. Покрај спортистите дел, ќе имаме и...

Македонија и Турција ја продлабочуваат спортската соработка

Претседателот на МОК, М-р Даниел Димевски и Министерот за млади и спорт на Република Турција, д-р Мехмет Мухарем Кашапоглу придружуван од амбасадорот на Република...