Почетна Спорт+ Олимпизам

Олимпизам

Македонија добри двајца нови спортисти на Олимпијадата во Париз

Пливачите Ева Петровска и Никола Ѓуретановиќ ќе настапат на ЛОИ Македонската делегација на Летните олимписки игри од денеска брои седуммина спортисти. Ова откако двајца...

Познати се сите учесници и изгледот на групите за олимпискиот кошаркарски турнир

Порторико со победата над Литванија го комплетира списокот на репрезентации кои ќе играат на кошаркарското олимписки турнир во Париз. Покрај Порторико, пласман на Олимпијадата...

Кои четири репрезентации ќе обезбедат настап на ОИ во Париз

Познати се осумте селекции кои ќе се борат за последните четири места на машкиот олимпискиот кошаркарски турнир во Париз. На четирите квалификациски турнири денеска на...

Дончиќ и Словенија останаа без настап на Олимпијадата

Кошаркарите на Грција ја искористи предноста на домашниот терен и ја елиминираа Словенија во квалификациите машкиот олимпискиот кошаркарски турнир. Грција се првиот финалист на турнирот...

Дончиќ или Антетокумпо, кој ќе се прости од Олимпијадата во Париз!?

Фудбалските возбудувања полека кулминираат, а по двете континентални првенства светот ќе биде фокусиран на Летната олимпијада во Париз. Иако до стартот на најголемиот светски спортски...

Дончиќ или Антетокумпо, еден останува без Олимпијада

Репрезентацијата на Словенија се избори за полуфинале за олимпискиот квалификациски турнир што се игра на Пиреја во Грција. Словенците славеа убедлива победа над Нов...

Втор ден дуели во квалификациите за ОИ во Париз

Втор ден натпревари во квалификациите за пласман на олимпискиот кошаркарски турнир во Париз. Ако Хрватска во првата рунда ја изненади Словенија, тогаш на останатите...

Партизановецот, Кабоко го предводеше Бразил до победа над Црна Гора

Репрезентацијата на Бразил со победа ги започна квалификациите за олимпискиот кошаркарски турнир во Париз. Бразилците ја победија Црна Гога во првиот натпревар од квалификацискиот...

Стартува битката за четирите места кои водат на Олимпискиот кошаркарски турнир во Париз

Четирите преостанати места на олимпискиот кошаркарски турнир со 12 учесници, ќе биде пополнет по одигрувањето на четирите квалификациски турнири. 24 репрезентации ќе учествуваат на квалификациските...

Еди Шерифовски е пeтиот македонски спортист на ОИ во Париз

Петтиот македонски спортист на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз ќе биде џудистиот Еди Шерифовски.  Ова утринава го потврдија од Македонскиот олимписки комитет (МОК) кој...

Македонија го почнува Евробаскетот против фаворитот Шпанија

Машката младинската репрезентација на Македонија денеска го започнува настапот на Европското првенство за кошаркари до 20 години. Македонија е дел 16-те од најдобрите европски...