среда, 27 септември, 2023

Свет

Меси повторно се повреди, Интер Мајами победи

Лионел Меси се врати во екипата на Интер Мајами, а тимот од Флорида забележа победата над Торонто со 4:0. Но, победата остана во сенка на...

Меси го пропушта вечерашниот меч на Интер Мајами!

Лионел Меси нема да патува со екипата на Интер Мајами на вечерашниот натпревар од МЛС лигата. Капитенот на тимот од Флорида неодамна го пропушти мечот...

ФИФА ги објави признанијата за наградата „The Best“

Во три машки и три женски категории, ФИФА ќе ги прогласи најдобрите за 2023-година, како дел од наградата „The Best“. Светската федерација ја објави листата...

Аргентина и Бразил до втората победа во мундијалските квалификации

`Во јужноамериканската зона се одиграа натпреварите од 2.коло од квалификациите за Светското првенство. Аргентина и Бразил се единствените селекции кои имаат по две победи.  Светскиот првак...

(ВИДЕО) Нејмар го сруши рекордот на Пеле

Репрезентацијата на Бразил со убедлива победа над Боливија 5-1, ги почна квалификациите за Светското првенство 2026-та. Иако го започна натпреварот со промашен пенал во 17.минута,...

(ВИДЕО) Меси со прекрасен гол и донесе победа на Аргентина

Светскиот шампион Аргентина, со победа ги започна јужноамериканските квалификации за Светското првенство во 2026 година. На натпреварот во Буенос Аирес, Аргентина, благодарение на Лионел Меси...

(ВИДЕО) Меси повторно без гол, но со две асистенции за нова победа на Интер...

Лионел Меси врза два натпревари во дресот на Интер Мајами во кои не постигна гол. Откако Аргентинецот постигна 11 гола на првите 10 натпревари и...

(ВИДЕО) Меси со нов гол, сега во МСЛ лигата

Интер Мајами го совладаа Њујорк Ред Бул со 2:0 на гости, а Лионел Меси го постигна својот прв гол во МЛС лигата. Досега, Аргентинецот беше...

(ВИДЕО) Шпанија е нов Светски шампион

Женската фудбалска репрезентација на Шпанија е новиот Светски шампион. Шпанките во финалето на 9-тиот женски Мундијал го совлада европскиот првак Англија со 1-0. Олга Кармона го...

(ВИДЕО) Меси со нов гол го одведе Интер Мајами до првиот трофеј

Екипата на Интер Мајами, предводена од Лионел Меси стигна до својот прв историски трофеј. Тимот од Флорида го освои Лига купот откако во финалето го...

Ѓорческа ја надмудри Унгарката Јаниоткако спаси четири меч топки

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа по голема борба во меч од втората рунда кој траеше без малку три часа (2 часа и 53 минути)...