среда, 27 септември, 2023
Почетна Ракомет Репрезентација

Репрезентација

Потврдени термините за првите натпревари на македонските ракометарки

Женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија во октомври месец ја очекува старт во квалификациите за Европското првенство 2024 година. Европската федерација (ЕХФ) денеска ги потврди...

Кристијан Гачевски официјално нов селектор на сениорките

Како и што се очекуваше, Кристијан Грчевски е именуван за нов (ВД) селектор на женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија. Информацијата на потврдија од Ракометната...

Ракометарите се „офајдија“ ги добија премиите

Ракометната Федерација на Македонија (РФМ), ја реализира својата одука да ги награди  репрезентациите за нивните успешни настапи. По претходно донесена одлука на РФМ, ја исплати...

1 милион денари премија за младите македонски ракометари

Фантастичниот настап на младинското Светско првенство и освоеното 9.место, Ракометната федерација на Македонија знае како да ја вреднува. Имено Управниот одбој на РФМ донесе одлука...

Mакедонија 18-та на ЕХФ рангирањето

Машката сениорска репрезентација на Македонија е на 18-тото место на најновото рангирање на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Рангирањето ЕХФ го направи според постигнатите резултати на...

ИХФ ги разочара ракометарките, Македонија извиси за вајлд-карта

Македонскат женска ракометна репрезетнација не беше меѓу среќните добититнички за специјална покана за претстојното Светско Првенство. Имено Светската ракометна федерација ги подели „вајлд-картите“ и...

Требаше да игра за Вардар, а сега ќе го засили Еурофарм Пелистер

Новиот македонски ракометен шампион Еурофарм Пелистер се пофали со новото засилување. Станува збор за словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте. 30-годишниот десен бек доаѓа во редовите на...

Македонија доби силни ривали за ЕП во ракомет 2024

Репрезентацијата на Македонија ќе игра во групата заедно со селекциите на: Германија (домаќин), Франција и Швајцарија. Група А (Дизелдорф/Берлин): Франција, Германија, Македонија, Швајцарија. Група Б (Мајнхајм):...

Савевски повеќе не е селектор на женската репрезентација

Љубомир Савевски повеќе нема да ја извршува функцијата селектор на женската ракометна репрезентација на Македонија.  Во краткото соопштение на Ракометната федерација на Македонија се вели: Ракометната...

Кузмановски сепак го чека подолга пауза

Иако првично и надевавме дека македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски, полесно ќе мине со повредата со кој се здоби за време на последниот натпревар на...

Дамјан Стојановски: Да ги оствариме домашните цели но и да се...

Двојна „круна“ во мак-баскетот и враќање во прволигашката АБА конкуренција се приоритетите за МЗТ Скопје Аеродром во новата сезона. Капитенот Дамјан Стојановски смета дека најважно...