недела, 14 април, 2024
Почетна Спорт+ Боречки вештини

Боречки вештини

Егоров не успеа да обезбеди норма за ЛОИ во Париз

Македонскиот репрезентативец Владир Егоров не успеа да обезбеди пласман за Летните Олимписки Игри (ЛОИ) во Париз летово. На квалификациите за ЛОИ што се одржуваат...

Владимир Егоров на чекор до ЛОИ во Париз

Македонскиот репрезентативец Владимир Егоров е на чекор до пласман на Летните Олимписки Игри во Париз летово. Нашиот борач обезбеди пласман во полуфиналето на олимпискиот...

Македонската репрезентативка Рјабоволова ги заврши олимписките квалификации

Единствената македонска претставничка во борење, на квалификацискиот оолимписки турнр во Баку, Вероника Рјабоволов го заврши својот настап. Во категоријата до 53 кг. слободен стил,...

Четворица македонски борачи бркаат олимписка норма за Париз

Од денеска до недела во Баку, Азербејџан, ќе се одржи Европскиот олимписки квалификациски турнир, преку кој се бара пласман Олимпијадата во Париз летово. Македонија...

Милјана Рељиќ и Дејан Георгиевски се закитија со злато на „Скопје Опен 2024“

Викендов во СЦ „Јане Сандански“ се одржа меѓународниот таеквондо турнир „Скопје Опен 2024-та“. Нашите најдобри таеквондисти Милјана Рељиќ и Дејан Георгиевски се закитија со...

Македонија остана без претставник во таеквондо на ЛОИ во Париз (ВИДЕО)

Македонија нема да има свој претставник во таиквондо на Олимписките игри во Париз летово. Откако вчера Дејан Георгиевски беше елиминиран, денеска за жал, исто...

Македонката Андреа Нисева конечно ќе се бори за Македонија!

И тоа чудо се случи. Македонката Андреа Нисева повторно ќе се бори под знамето на Македонија. Имено, со помош на Македонскиот Олимписки Комитет, надминат е...

Реџеп Хајдари ќе ја прани честа на македонските борачи на ЕП во Букурешт

На последниот ден на Европското првенство во борење што се одржува во Букурешт, ќе имаме само еден претставник. Честа на Македонија ќе ја брани Реџеп...

Александар Волкановски го загуби шампионскиот појас (ВИДЕО+ФОТО)

Австралиецот со македонско потекло Александар Волкановски повеќе не е шампион во ММА. Ова откако утринава Волкановски беше нокаутиран од Илија Топурија, во главната борба...

Македонските борачи претрпеа порази во денешните борби на ЕП

Половина од македонските борачи кои не претставуваат на Европскиот шампионат во Букурешт, денеска имаа свои настапи. Ниту еден од четворицата не успеа да забележи...

Прекинат дуелот Удинезе – Рома, Ендика најверојатно имал срцев удар ...

Натпреварот од 32.коло во италијанската Серија А меѓу Удинезе и Рома беше прекинат во 83.минута откако дефанзивецот Иван Ендика колабираше на теренот. Стоперот од Брегот...