понеделник, 15 април, 2024
Почетна Спорт+ Атлетика

Атлетика

Дарио Ивановски го истрча својот 10-ти маратон

Најдобриот македонски атлетичар последните години Дарио Ивановски денеска во Ротердам го истрча својот 10-ти јубилеен маратон. Маратонската трка ја трчаше со стартен број 18,...

Дарио Ивановски дел од елитните маратонци во Ротредам

Најдобриот македонски атлетичар последните години Дарио Ивановски денеска е дел од светската елита на тркачи маратонци на маратонската трка во Ротердам, еден од петте...

Почна пријавувањето Скопскиот Маратон

Од утрово, почна пријавувањето за 20-тото издание на Скопскиот Маратон. Право на учество имаат сите македонски и странски државјани. „Трката има ограничен број на учесници...

Андреас Трајковски: Сега фокусот е на сезоната на отворено…Само што почнувам…

Атлетичар Андреас Трајковски беше единствениот што ја преставува Македонија на СП во сала во Глазгов. Андреас заврши како 12-ти во скок во далечина. Но, тој...

Андреас Трајковски 12-ти на мундијалот во Глазгов

Единствениот македонскиот атлетичар на Светскиот шампионат во сала што се одржува во Глазгов, Андреас Трајковски денеска го имаше својот настап. Тој беше дел од...

Браво Дарио Ивановски !!! Нов македонски рекорд во маратон

На денешниот маратон во Севиља, Шпанија македонскиот маратонец Дарио Ивановски постави нов државен рекорд во најтешката атлетска дисциплина - маратонот. Тој маратонската патека ја истрча...

Андреас Трајковски постави нов македонски рекорд (ВИДЕО)

Македонскиот атлетичар, Андреас Трајковски се закити со сребрен медал на Балканијадата во Истанбул во сала. Успехот е дотолку поголем, што Трајковски постави и нов македонски...

Второ место за Дарио Ивановски на полумаратон во Мајами

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски успеа да го освои второто место и да се избори за победничкиот подиум на полумаратонската трка во Мајами, САД. Тој...

Трајковски со нов рекорд во сала во скок во далечина

Македонскиот атлетичар во дисциплината скок во далечина Андреас Трајковски одлично ја почна сезоната 2024 во сала со нов македонски рекорд. Тој вечерва на митингот во...

Дарио Ивановски најдобар македонски атлетичар за 2023 година

Дарио Ивановски заслужено го доби признанието за најдобар атлетичар на Македонија за 2023 година. Тој до ова признание стигна пред се на резултатот постигнат на...