среда, 27 септември, 2023
Почетна Спорт+ Атлетика

Атлетика

Скопскиот маратон в недела со преку 11.000 учесници

Се наближува новото издание на најмасовната атлетска манифестација во нашата земја 19-тото издание на „Скопскиот маратон“. В недела низ улиците на главниот град, повторно ќе...

(ВИДЕО) Дуплантис го собори сопствениот светски рекорд

Арманд Дуплантис, еден од најдобрите спортисти на денешницата. Шведскиот атлетичар продолжува да ги поместува границите во скок со стап. Во Јуџин, на финалето на сезоната...

Нов одличен скок на Трајковски на митингот во Загреб

Македонскиот скокач во далечина Андреас Трајковски постигна одличен скок на митингот во Загреб. Тој на плоштадот Бан Јелачиќ каде се одржуваше натпреварувањето во скок во...

(ВИДЕО) Виктор Киплангат до мундијалското маратонско злато

Последен ден натпревари на Светското првенство во атлетика што се одржува во Будимпешта. Првиот златен медал денеска го освои Виктор Киплангат од Уганда кој победи...

Поп Арсова остана без пласман на маратонот откако и се слоши

Единствената македонската претставничка на Светското првенство маратонката Адријана Поп Арсова не ја заврши денешната маратонска трка низ улиците на Будимпешта. Таа имаше последна контрола по...

Поп Арсова на стартот на маратонската трка на Светското во Будимпешта

Адријана Поп Арсова (33 години) единствената македонска претставничка на Светското првенство во атлетика што се одржува во Будимпешта, утре рано ќе се појави на...

(ВИДЕО) Трајковски со нов македонски рекорд на чекор до 8 метри

Македонскиот репрезентативец Андреас Трајковски на атлетските митинзи во Германија постигна нов македонски рекорд во дисциплината скок во далечина. Тој во Инеринген Хетинген (недела) прескокна 7,91...

Утре завршува вториот бран за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

Првиот ден од месец октомври во атлетските календари е резервиран за најголемата атлетска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски маратон. Оваа маратонска трка е сертифицирана...

Трајковски: Среќен сум што донесов медал за Македонија

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски го донесе единствениот медал за Македонија на Балканијадата што се одржува во Краљево. Тој со скокот од 7.75 метри во петата...

Бронза за Трајковски на Балканијадата во Краљево, македонската штафета за малку со нов рекорд

Македонскиот репрезентативец - атлетичар Андреас Трајковски освои бронзен медал на Балканијадата што овој викенд се одржува во Краљево, Србија. Тој имаше скок со должина...

ФК Вардар: ДОСТА БЕШЕ!!!

Вардарци повеќе нема да молчат!? Од таборот на најтрофејниот македонска фудбалски клуб за утре најавуваат прес конференција. На истата како што најавуваат, јавноста ќе биде запознаена...