Кај дамите денеска нема рангирање, бидејќи во Форт Ворт, САД, се игра завршниот Мастерс, на кој останува само уште финалниот меч. 

А, во него ќе играат Арина Сабаленка и Каролин Гарсија. 

Ова е епилогот по одиграните полуфинални мечеви во кои Сабаленка направи изненадување, совладувајќи ја најдобрата тенисерка во моментов Ига Швјонтек со 2-1, додека нејзината противничка во финалето Гарсија во два сета беше подобра од Марија Сикари.

Финалниот меч меѓу Сабаленка и Гарсија ќе се игра во 3 часот по полноќ