сабота, 9 декември, 2023
Почетна Блог

Очекувана победа на Шкупи против Тетекс

Кошаркарите на Шкупи ја остварија седмата победа во второлигашката конкуренција. Очекувано избраниците на Симиќ славеа триумф над претпоследно пласираната екипа на Тетекс со 90-72...

„Гробари„ на мак-баскетот! Толку од „љубовта„ кон македонските кошаркари!

Поминаа само три дена од завршувањето на сезоната во мак-баскетот, и додека сеуште се сублимира постигнатото, како „гром од ведро небо“ доаѓа денешниот став...

(ВИДЕО) Стоилов им се сврте на „гробарите“ по големата провокација

Срамна провокација на навивачката група (ако може така да се нарече) „Гробари“ на ракометниот натпревар, меѓу Партизан и Вардар одигран вечерва во рамките на...

(ВИДЕО) Ливерпул нов лидер на Премиер лигата

Со триумфот на гости против Кристал Палас од 2:1 екипата на Ливерпул изби на првото место на табелата во Премиер лигата барем до завршувањето...

(ВИДЕО) Гостивар со гол до пенал во 89-минута ја победи Македонија Ѓорче Петров

Екипата на Гостивар беше подобра од Македонија Ѓорче Петров во воведниот натпревар од последното есенско коло во Првата македонска фудбалска лига  Дуелот од 18-тата рунда...

Михаела Шифрин најбрза на спустот во Сент Мориц

Најдобрата скијачка на сите времиња, Микаела Шифрин ја оствари трета победа во новата сезона на Светскиот куп. До својата 91-ва победа во кариерата во Светскиот...

Борец домаќин на Шкупи, а Ангели ги пречекуваат Соколи

Втората машка кошаркарска лига стигна до десеттата рунда. Имајќи го в предвид досега прикажаното, како и изгледот на табелата во ова коло не очекуваат...

(ВИДЕО) Перо Антиќ е македонски или српски кошаркар !?

Првиот човек на Кошаркарската федерација на Македонија, Перо Антиќ за Претседателот на Србија е македонски и српски кошаркар!? Антиќ тера политичка кампања низ Србија и...

Претпоследната рунда може да реши дилеми околу пласманот во главната „шампионска“ фаза

Претстојното претпоследно коло во есенскиот дел кај одбојкарите може да ја намали конкуренцијата за влез во Втората фаза-1, односно во шампионскиот натпреварувачки сегмент напролет. Засега...

Половина од Куп натпреварите денеска се играат во Битола

Два од четирите дуели од денешната програма од Купот на Македонија во ракомет - елиминациско коло ќе се играат во Битола. Програмата во 14 часот...

Работнички на „рехабилитација“ кај Гостивар, а Пелистер го пречекува Кожув

Три дуели од 11-тото коло во Првата машка кошаркарска лига ќе се играат попладнево. Ова е претпоследната рунда од есенскиот дел на шампионатот. Во ист термин...

Гостивар и Македонија Ѓ.П. ја отвораат 17-тата рунда во ПМФЛ

Во Првата македонска фудбалска лига викендов на програмата се дуелите од последното 17.коло од есенскиот дел на шампионатот.  Оваа рунда ќе ја отворат екипите на...

Нов дабл-дабл ефект на Дончиќ и Јокиќ, Далас победи, а Денвер загуби

Богата вечер со натпревари во НБА лигата е зад нас. Од нив издвојуваме.  Лука Дончиќ повторно беше предводник на Далас во победата над Портланд Трејл...

(ВИДЕО) Ливерпул нов лидер на Премиер лигата

Со триумфот на гости против Кристал Палас од 2:1 екипата на Ливерпул изби на првото место на табелата во Премиер лигата барем до завршувањето...