Арсенал го доби лондонското дерби против Челзи во рамките од 13 коло на Премиер лигата. 

Со голот на Бразилецот, Габриел во 63.минута Арсенал како гостин го победи Челзи, а со освоените бодови се врати на врвот на табелата. 

Сега популарните „топџии“ имаат 34 бодови, два повеќе од Манчестер Сити кој е на 2-то место.