Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа во првиот настап на турнир во 2023 година успеа да стигне до финалето.

На фјучрсот во Талин, Естонија (за награден фонд 40.000 долари) Ѓорческа во финалето игра против Јанина Викмаер од Белгија.

Финалниот меч може да го следите ВО ЖИВО ОВДЕ или КЛИКНЕТЕ НА ФОТОГРАФИЈАТА