На вториот овосезонски Гренд слем турнир, Роланд Гарос, во тек е првиот полуфинален меч во машка конкуренција. 

Ждрепката беше немилосрдна па во него за место во финалето се борат во моментов двајцата најдобри тенисери во светот Карлос Алкараз и Новак Ѓоковиќ. 

Првиот сет во кој се водеше голема борба му припадна на Србинот со 6-3, а во него го видовме и најубавиот поен досега, кој го освои Ѓоковиќ

Погледнете во продолжение како изгледаше тоа.