Шведска им се придружи на Франција и Шпанија во четвртфиналето

Со победата над Исланд 35:30, ко-домаќинот на Светското првенство Шведска обезбеди пласман во четвртфиналето. Во мечот од втората рунда на групата 2 одигран во Гетеборг,...

(ВИДЕО) Жалгирис со пресврт ја доби Црвена Звезда

Улановас одигра капитенски Екипата на Жалгирис ја оствари и четвртата победа во низа совладувајќи ја белградска Црвена Звазда со 71-66. Во фантастична атмосфера во Каунас, литванскиот...

Лекаи донесе победа за Унгарија против Бразил

Унгарската репрезентација успеа да оствари нова важна победа во борба за подобар пласман во група 2 од главната фаза што се игра во Гетеборг...

(ВИДЕО) Лесјак во еден напад одбрани три шута на противниците

Словенечкиот репрезентативец – голман Урбан Лесјак беше еден од подобрите во селекцијата на Словенија во дуелот со Шпанија. Голман и на битолски Еурофарм Пелистер,...

Шпанија прв четвртфиналист

Репрезентацијата на Шпанија е првиот четвртфиналист откако попладнево во Краков ја совлада Словенија (31:26) во натпревар од 2.коло од групата 1 што се игра...

Ердал Ракип ќе игра во Турција, потпиша за Анталијаспор

Македонскиот интернационалец и повремен репрезентативец Ердал Ракип, се пресели во Туриција, во редовите на суперлигашот Анталијаспор. Откако по истекот на договорот на крајот на 2022...

Ново дерби за македонските судии на Светското првенство

Нов дерби натпревар за македонската судиска двојка на Светското првенство во Полска и Шведска. Македонците Ѓорѓи Начевски и Славе Николов вечерва ќе го судат...

Ѓорческа запрена во четвртфиналето

На вториот фјучрс во Талин, Естонија Лина Ѓорческа го заврши настапот во четвртфиналето, откако денеска загуби од квалификантката Зејнеп Сонмез од Турција со 2-0...

Нови елиминации на носителите на Австралија опен

Медведев и Сикари го завршија настапот во Мелбурн Нема ден, а да не биде елиминиран некој од носителите на турнирот во Мелбурн, каде се одржува...

Реал против Атлетико во четвртфиналето на „Копа дел Реј“

Откако синоќа беа одиграни последните средби во осминафиналната рунда, денеска беа одредени паровите за четвртфиналето во фудбалскиот Куп на Шпанија, популарниот „Копа дел Реј“. Ждрепката...