Резултатите постигнати на Австралија Опен не влијаеа во поредокот на шесте најдобро рангирани тенисери на најновата АТП листа.

И натаму на врвот Србинот, Новак Ѓоковиќ пред Шпанецот, кои беа елиминирани во полуфиналето односно четвртфиналната рунда.

Финалистот, од Мелбурн Русинот, Данил Медведев останува трет, а четврти е шампионот Јаник Синер од Италија.

Рубњев и Зверев остануваат на 5-тото и 6-тото место.

Ланскиот финалист Стефанос Циципас загуби најмногу поени. Гркот тоа го чинење пад од три места и сега е десетти. На сметка на тоа Руне и Фриц се искачија за едно место погоре, а Американецот, Тејлор Фриц за три и сега е деветти.