Во Мелбурн, утринава се игра послендиот меч на годинапбото издание на Гренд слемот Австралија опен.

За трофејот во машкото финале ќе се борат 3-тиот светски рекет Данил Медведев од Русија и Италијанецот, Јаник Синер.

Медведев третпат игра во финалето во Мелбурн, а ќе се бори за својата втора Грен слем титула.

Јаник Синер пак за првпат стигна до меч за титула на Грен слем и игра за својот прв голем трофеј.

Синер беше убедлив на патот до финалето, Медведев се врати од работ на поразот, одигра екстремно долги натпревари, но сето тоа не се заборава кога станува збор за големото финале.

Со два брејка во третиот и деветтиот гем, Русинот го доби првиот сет со 6-3.

ГЛЕДАЈ ФИНАЛЕ ВО ЖИВО ОВДЕ