Италијанската тениска репрезентација го освои Дејвис купот и со тоа стана светски шампион во овој спорт.

Херојот на „Асурите“ е Јаник Синер кој победи на сите свои натпревари на турнирот, а последниот беше достоен за трофеј.

Синер го совлада Алекс Де Минор со 2:0 во сетови, за победа на Италија над Австралија со 2-0 во мечеви.

Синер покажа дека е во одлична форма целосно доминираше против Де Миноро, препуштајќи му само три гема во целиот натпревар.

Првиот сет Италијанецот го доби со два брејка за за 6:3, Во вториот не му препушти ниту еден гем на ривалот па го доби сетот со 6:0 а мечот со 2:0 големото славје на Италијанците.

Така Италија по втор пат и го освои трофејот, по дамнешната 1976 година.