Трите прворангирани екипи во Евролигата забележаа победи во натпреварите од 10.коло 

Лидерот на табела Фенербахче славеше на гостувањето во Милано кај Армани со 82-72. 

Олимпијакос и Реал кои се на втората и третата позиција играа пред домашната публика. 

Во Атина, Олимпијакос ја победи берлинска Алба со 86-76, додека во Мадрид, Реал беше подобар од белградски Партизан со 105-97, натпревар на кој беше поставен и рекорд во евролигата. Имено првата четвртина заврши со резултат 40-32 за гостите, а вкупно постигнатите вкупно 72 поени се рекордни во воведната четвртина на еден натпревар во Евролигата. 

Најнеизвесниот натпревар се одигра во Белград каде Црвена Звезда го победи Макаби со 69-68, иако гостите го имаа последниот напад за победа.

Денеска на програмата се преостанатите пет натпревари од оваа 10-та рунда, а двојките се:

МОНАКО – БАЕРН МИНХЕН 19:00 часот

ПАНАТИНАИКОС – ЛИОН ВИЛЕРБАН 20:00

БАРСЕЛОНА – БАСКОНИЈА 20:30

ВИРТУС БОЛОЊА – АНАДОЛУ ЕФЕС 20:30

ВАЛЕНСИЈА – ЖАЛГИРИС 20:45