Двете македонски тенисерки Лина Ѓорческа и Магдалена Стоилковска и оваа недела се единствените со ранг на ВТА листата .

Ѓорческа има напредок за две места и е рангирана на 216.то место со 335 поени.

Магдалена Стоилковска е на истата позиција – 1244.то место со 8 поени.

Во конкуренција на двојки.
Лина е рангирана на 303.то место (пад за четири позиции), а Магдалена има скок за пет места и е рангирана на 1469.место, а

Оваа недела Ѓорческа ја очекува настап на фјучрс во Куршумлијска бања, Србија каде е рангирана како 5.носителка и во првото коло е слободна. Турнирот се игра за награден фонд од 40.000 долари.