Бразилецот, Емерсон Палмиери е првиот фудбалер во историјата на што успеал да се радува на освоен трофеј со екипата за која настапувал во европските фудбалски купови. 

Со триумфот на Вест Хем во финалето на Конференциската лига, Емерсон се впиша во историјата како прв фудбалер што ги освојувал трофеите во евро-куповите на УЕФА.

Сега 28-годипниот Бразилец ќе мора да го исполни ветувањето и да направи нова тетоважа, со новиот трофеј, како што тоа го има сторено со претходните.