Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, во три сета беше подобра од Италијанката Дабора Киеза и се пласираше во полуфиналето  на фјучрс турнирот во Талин, Естонија (6:3; 4:6;6:4)

На патот до полуфинаето освен победата над Дабора Киеза, Ѓорческа ги победи и  Радка Зелничкова со 2-0 во сетови како и  шпанската тенисерка Андреа Лазаро Гарсија со идентичен резултат 2-0

Ѓорческа  за пласман во финалето ќе игра против Турчинката Зејнеп Сомнез, 348-то место на ВТА листата