По пет победи во низа во Евролигата, актуелниот шампион Анадолу Ефес е поразен.
На дуелот одигран во „Синан Ердем Дом“, во Истанбул, турскиот тим неочекувано загуби од шпанската Басконија со 78-83.


Победа на гостински терен забележа и Барселона и тоа кај Монако со Евролигата, откако славеа на гостувањето во Монако со 63-69..


Во последниот меч со кој се комплетира 13-тото коло, Виртус Болоња славеше над Алба Берлин со 85-76.