Младата женска репрезентација на Македонија до 17 години оствари убедлива победа над соодветната селекција на Грузија во рамките на воведното коло на квалификацискиот турнир од Б лигата што се одржува во Косово.

Избраничките на селекторот Катерина Милеска одиграа одличен натпревар. Од првиот свиреж на судијата до последен, беа апсолутно доминантни над противникот, во секој аспект од играта и сосема заслужено на крајот се радуваа на убедлива победа од 5:0.

Грозданова во 9.минута го отвори резултатот на натпреварот. Истиот играч во 17.минута се најде повторно на вистинското место за нов гол и предност на Македонија од 2:0. Трендова во 24.минута постигнува нов погодок за предност од 3:0. До крајот на првото полувреме, во листата на стрелци, во 38.минута се запиша и Попески.

Во продолжението од средбата Грозданова го постигнува својот трет гол со кој ја заголеми предноста на Македонија на 5:0. Тоа беше и конечниот исход на денешниот натпревар.

Во рамките на второто коло од квалификацискиот турнир, нашата млада репрезентација силите ќе ги одмери со селекцијата на Ерменија.