Понеделнички вообичаено се објавуваат најновите тенисеки рангирања.

Првото место и оваа недела му припаѓа и на Новак Ѓоковиќ. Србинот ја почна 392-та недела како лидер со 11.795 поени.

Редоследот на преостанатите девет играчи во Топ 10 е непроменет во однос на минатиот понеделник.

Зад најтрофејниот во историјата се, Шпанецот, Карлос Алкраса, трет е Русинот, Данил Медведев, четврти е Данецот. Холгер Руне, а петти е Гркот, Стефанос Циципас.

Шестата позиција му припаѓа на уште еден руски претставник Андреј Рубљев, а потоа се Јаник Синер од Италија, Американецот Тејлор Фриц, Норвежанецот Каспер Руд и германскиот репрезентативец Александар Зверев.