Арина Сабаленка е победничка на отвореното првенство на Австралија.

Младата белоруска тенисерка по голема борба, со пресврт и речиси 2,5 часа игра, во финалето ја совлада актуелната шампионка од Вимблдон, Елена Рибакина од Казахстан во три сета со 2:1.

Иако првиот сет го доби Рибакина со 6-4, во вториот Белорусинката успеа да се врати во игра и да израмни на 1:1, добивајќи го сетот со 6-3.

Во решавачкиот трет сет, што траеше речиси еден час, при сервис на Сабаленка, противничката спаси три меч топки, но не успеа и четвртата, па 23-годишната Белорусинка заслужено го доби сетот со 6-4, а мечот со 2:1.

За Сабаленка ова беше прво финале на Гренд-слем турнирите и прв трофеј, а вкупно 12-ти во кариерата.

Утре во машкото финале што ќе започне од 9:30 часот, за трофејот ќе се борат Новак Ѓоковиќ и Стефанос Циципас.