Во водените два натпревари од 18.коло на кошаркарската Евролига, победи забежаа домашните екипи.

Белградска Црвена Звезда брзо го проболе поразот од Реал Мадрид пред два дена. Црвено-белите го „демолира’“ Монако совладувајќи го со дури 24 поени 92-68 разлика со што стигнаа до 10-тата победа.

Поразот на францускиот тим го искористи некогашниот европски шампион, Фенербахче кој во Истанбул, кој пред своите навивачи славеше против Баерн Минхен со 79-71. Со оваа победа Фенербахче сега е трет со скор 12:7, идентичен како и Монако на четвртото место.

Пред нив се шпанските ривали Реал Мадрид и Барселона со пораз помалку.