Не требаше многу да го издвоиме првиот фантастичен потег на Светското ракометно првенство што се одржува во Шведска и Полска.

Утре во првото коло ја имаме една на најатрактивните одбрани.

Тоа се случи на натпреварот од Ц групата меѓу селекцијата на Уругвај и Зеленортските острови.

Иако уругвајскиот голман Фелипе Гонзалес иако беше фантастичен и на неверојатен начин успеа да го одбрани својот гол, сепак неговите интервенции не беа доволни Уругвај да избегне пораз од дебитантската селекција на Зеленортските острови 33-25.

Но. Оваа одбрана на Гомзалес сигурно ќе конкурира за една од најубавите на шампионатот, иако сме на половина од првиот натпреварувачи ден.