Најдобрата светска тенисерка Ига Швјонтек е победничка на годинашното издание на Роланд Гарос.

Полската тенисерка не дозволи ново изедначување на направи Италијанката Јасмин Паолини (12-носителка), па во финалето ја совлада во два сета.

До својот четврти трофеј во Париз (трет во 2020, 2022, 2023, 2024) низа) Швјонтек стигна експресно за само 68 минути игра.

Во првиот сет на својата противничка и препушти два гема, а во вториот само еден (6-2 и 6-1).

За послката тенисерка тоа е вкупно седми трофеј на Гренд слем турнирите.

Кај мажите за трофејот утре ќе се борат Шпанецот, Карлос Алкараз (3) и Александер Зверев (4 носител)