Екипата на Пелистер пропушти шанса со три победи да го заврши турнирот во Нови Сад.

Пелистерци беа во ситуација постојано да ја бркаат негативата во дуелот со Сутјеска. Дојдоа и до можност да триумфираат, но ја пропуштија. 

По мечот тренерот Дарко Радуловиќ со свое видување. 

„Енергетски влеговме слабо на почетокот, па малку успевме да се вратиме во игра.

И во второто полувреме исто така.

На крајот имавме ситуација да го добиеме натпреварот, но ете, некогаш се случува да заврши и во друг правец“,

изјави Радуловиќ.

Пелистер по 10 одиграни натпревари со 4 победи е на делба од 8 до 10 место со Сутјеска и Цедевита јуниор.