Екипата на Фенербахче ја остари дванаесеттата победа во Евролигата совладувајќи го белградски Партизан.

На натпреварот од 20.коло одигран во Истанбул, Фенербахче славеше над Партизан со 91-76.

Гостите од Белград одиграа одлична прваат четвртина во која постигна дури 31 поен и имаше 12 разлика на паузата. Фенербахче во вториот период намали седум од тоа, па на полувремето се замина со резултат 48-43 за Партизан.

Во вториот Фенербахче одигра фантастично, го сварете резучтатотнво своја полза и до крај не ја испушти предноста.

Дорси со 24 и Гудуриќ со 15 поени беа најефикасните во победничкиот тим, а кај поразениот Пантер постигна 18.

Така турскиот тим стигна до шестата победа на последните седум натпревари. За Партизан тоа беше четврти пораз на последните пет натпревари.