Најдобрата женска фудбалска репрезентација на Македонија попладнево го одигра последниот натпревар во Лига на нации.

На дуелот во Софија, а во натпревар од последното 4-тото коло, Македонија против Бугарија одигра 2-2.

Беа блуску до победа нашшите фудбалерки, кои имаа два гола предност, а водеа се до петата минута од судиакото дополнение.

Одличлно го почнаа натпреварот и веќе во 11-тата минута со голот на Рочи поведоа со 1-0.

На вториот гол се чекаше се до 62-та минута кога Максути зголеми на 2-0 за Македонија.

Само девет минути подо0цна нашата селекција остана без фудбалерка пшомалку откако Коларовска го заработи вториот жолт картон.

Бројчаната играчка преднст домаќинките ја искористија, па со головите на Жалева (85) о Петрова во петата минута од судиското дополнение се извлекоа од пораз.

Така со три порази и едно реми, односно само еден освоен бод нашата женска селекција го заврши настапот во Лигата на нациите.