Кошаркарите на белградска Црвена Звезда го претрпеа третиот пораз во низа (четврти на последните пет натпревари) во Евролигата.

На направат од 23.коло одигран вечерва во Милано, црвено-белите се совладани од популарните „манекени“ со 74-68.

Со исклучок на почетните 2-0 за Белграѓани, целиот останат натпревар домаќините беа они кои го контролираа резултатот, а на почетокот на третата четвртина имаа и највисоки +15.

Гостите немаа вистинско решение за американскиот тандем на домаќините, Барон и Хал кои искомбинира 29 поени.

По овој пораз, вкупно 13-ти Црвена Звезда остана на 13-тата позиција на табелата, а италијанскиот тим кој оваа седмица врза две победи и со вкупно 8, е на претпоследното 17-то место.

Неизвесен натпревар одиграа Барселона и минхенски Баерн. Меч во кој шпанскиот тим за малку ќе прокоцкаше победа, но благодарение на неуспешниот обид за три поени, Барса славеше со 72-70.

И во последниот меч од денешната програма, речиси во идентична завршница, Макаби славеше на гостувањето кај Валенсија со 94-93.