На вториот фјучрс во Талин, Естонија Лина Ѓорческа го заврши настапот во четвртфиналето, откако денеска загуби од квалификантката Зејнеп Сонмез од Турција со 2-0 во сетови за 1 час и 18 минути игра.

Турчинката двата сета ги доби 6:3 и 6:4 во гемови.

Нашата тенисерка така со настап во финалето на првиот турнир и четвртфинале на вториот имаше успешен настап во Естонија.