Во фудбалската Лига на Европа вечерва беа одиграни последните четири реванш дуели од шеснаесетина финалето. Тимот на Рома е последниот патник во осминафиналната рунда.

Пред двоите симпатизери на „Олимпико“, Рома го совлада Феенорд по подоброто изведување на пенали со 4-2, откако по 120.минути резултатот беше 1-1. Головите беа постигнати во петата и 15-тата минута, па до крајот на регуларниот дел, но и по продолжението немаше друг гол.

Во пенал „рулетот“ повеќе нерви, но и прецизност имаа домаќините кои постигнаа 4 наспроти двете реализации на Феенорд.

Со тоа Рома го пополни списокот од осум тима кои ја минаа првата нокаут фаза. Претходно тоа го сторија: Олимпик Марсеј, Спарта Прага, Спортинг Лисабон, Милан, Бенфика, Фрајбург и Карабах.

Овие екипи им се приклучија на осумте тима кои директно обезбедија осминафинале.

Тоа се тимовите на: Ливерпул, Вест Хем, Брајтон, Глазгов Ренџерс, Аталанта, Виљареал, Баер Леверкузен.

Ждрепката за осминафиналето ќе се одржи во петок (23 февруари) во Нион, во 12 часот.