Голем дел од македонските фудбалски екипи како дел од подготовките за продолжението на сезоната во ПМФЛ, одигруваат пријателски натпревари.

Таков беше и денешниот во турскиот туристички центар Анталија, каде актуелниот македонски првак Струга Трим Лум ги прави своите подготовки.

Стружани во дуелот со силната полска екипа Лоѓ беше поразен со 3-4.

Четири гола беа постигнати во првиот дел.

Противникот во два наврати имаше предност, со головите на Летниовски (7.минута) и Дани Рамирез (33). Стружани преку своите најдобри играчи, Марјан Радески и Бесарт Ибраими го израмнуваа резултатот.

Во 23-тата минута Радески по една брза контра израмни на 1-1, а во 39-тата Ибраими со еврогол од 25.метри на 2-2.

Во вториот дел, Ибраими со својот втор гол (57) му донесе предност на македонскиот шампион.

Сепак, втор гол постигна и Рамирез (64) за израмнување, а Пируло од пенал во 80.минута му донесе триумф на Лоѓ со 4-2.