Екипата на Пелистер ја оствари деветтата победа во Првата машка кошаркарска лига. Во воведниот натпревар од 12.коло, пелистерци во Битола славеа во дуелот со Гостивар со 89-88.

Клучен се покажа вториот период од натпреварот, а домаќините за малку од готово ќе направеа вересија.

По добро одиграната прва четвртина која гостиварци ја добија со 29-26, во вториот гостите постигнаа само 6 поени. Пелистерци ја добија четвртината со 23-06 и на пауза заминаа со +14 (49-36).

Во третиот период Гостивар успеа да намали дури осум од негативата па во последниот период се влезе со резултат 69-63 за Пелистер. Во последната четвртина гостиварци постојано ја бркаа негативата, а на 16.секунди до крајот до тројката на Вилијамс стигнаа до -1 (87-86). Малком Бернард од двете слободни фрлања реализира едно (88-86). Во следниот напад на Гостивар, Митевски погоди две слободни фрлања за израмнување на 88-88.

Во последниот напад Андреј Магдевски ја презеде одговорноста и на 6.секуни до крајот беше фаулиран. Магдевски гои погоди првото, и промажи второто фрлање, но му донесе победа на својот тим со 89-88.

Во победничката екипа најефикасен беше Планиниќ со 22 поени, додека Бернард постигна 16. Кај Гостивар за кого ова е трет последователен, а вкупно осми пораз, најпрецизен беше Вилијанмс со 22 поени.

Покрај мечот во Битола, вечерва се игра и натпреварот меѓу шампионот МЗТ Скопје и Кожув, а утре се среќаваат ТФТ и Работички.

Овие натпревари се играат порано од останатите порази настапите на МЗТ, Пелистер и ТФТ следната седмица во АБА2 лигата.

Останатите натпревари на програмата се викендов, а сите може да ги ГЛЕДАТЕ ВО ЖИВО ОВДЕ (линк)